LECZENIE BRUKSIZMU
Zgrzytanie zębami, szczękościsk
Bruksizm to nadmierna, mimowolna aktywność mięśni żwaczy. Charakterystyczne dla bruksizmu jest zaciskanie i zgrzytanie zębami, którego doświadczamy głównie w nocy. Niektórzy z nas nieświadomie zaciskają szczęki, a poprzez mimowolne ruchy i tarcie zębami doprowadzamy do wielu przykrych konsekwencji, do których najczęściej zaliczyć można ścieranie szkliwa, czy bóle głowy. Zgrzytanie zębami jest trudno kontrolować, w zasadzie jest to niemożliwe.
Przyczyn bruksizmu może być wiele, jednak w wielu przypadkach wynika on ze stresu. Poddanie się leczeniu pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Nieleczony bruksizm prowadzi do:
– nadmiernego ścierania szkliwa lub koron zębowych
– rozchwiania zębów w szczęce
– odsłaniania się szyjek zębowych
– asymetrii w pracy mięśni żwaczy
– zmian zwyrodnieniowych w stawach żuchwowo – skroniowych.
Skutkom tym towarzyszą częste poranne bóle głowy, pleców, napięcie karku, zaburzenia równowagi, czasem również problemy ze słuchem. Dodatkowo przykrym efektem bruksizmu może być także poszerzona w dolnej partii twarz ze zmienionym owalem, tzw. “kwadratowa twarz”.
Bruksizm jest bardzo częstym problemem, który dotyka 8-20 % z nas, niezależnie od płci i wieku.
U niektórych osób jako metodę leczenia tej przypadłości stosuje się specjalną szynę, którą zakłada się na noc, jednak ten sposób jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku, gdy problem nie jest jeszcze zaawansowany. W zdecydowanej większości przypadków skuteczną metodą jest podanie toksyny botulinowej w mięśnie żwaczy, która wpływa na ograniczenie ich aktywności.
Jeśli często budzisz się rano z bólem głowy, obolałymi mięśniami szczęki, może to oznaczać, że cierpisz na bruksizm. Warto jest jak najszybciej skonsultować ten problem ze specjalistą i nie dopuścić do tego, aby przypadłość ta się pogłębiała, gdyż jej skutki mogą być długoterminowe i nieść naprawdę poważne konsekwencje.
Jeśli zależy nam na pozbyciu się bruksizmu i jego przykrych konsekwencji przy jednoczesnym zachowaniu pięknego uśmiechu, warto zdecydować się na zastosowanie toksyny botulinowej. Leczenie bruksizmu toksyną botulinową polega na czasowym zablokowaniu przepływu impulsu nerwowego do mięśnia żwacza, co powoduje zmniejszenie napięcia mięśnia, a w efekcie jego obkurczenie i rozluźnienie. Zmniejsza się napięcie i ból mięśni, po pewnym czasie zanika objaw zgrzytania zębami, a rysy twarzy ulegają zdecydowanemu złagodzeniu, a nawet odmłodzeniu.
GŁÓWNE WSKAZANIA DO ZABIEGU:
– zgrzytanie zębami
– ścieranie powierzchni zębów, koron zębowych
– zmiany zwyrodnieniowe w stawie żuchwowo – skroniowym
– występowanie objawów: nawracające bóle głowy, pleców, problemy ze słuchem, z równowagą
– mocno zarysowana żuchwa, nabierająca “kwadratowego” kształtu
PRZEBIEG ZABIEGU:
Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Podczas wizyty lekarz medycyny estetycznej przeprowadzi szczegółowy wywiad, w trakcie którego określi problem, a także wykluczy wszelkie przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Następnie dobierze odpowiednią ilość preparatu stosownie do problemu i za pomocą bardzo cienkiej igły, podaje preparat w mięśnie żwaczy celem ich osłabienia. Same iniekcje trwają zaledwie kilka minut.
Cały proces jest bardzo szybki, nie wymaga okresu rekonwalescencji, a bezpośrednio po zabiegu można powrócić do swoich codziennych aktywności.
EFEKTY:
– zmniejszone napięcie w mięśniach, co skutkuje pozbyciem się problemu częstego zaciskania zębów
– redukcja takich dolegliwości, jak: poranny ból głowy, napięcia mięśni szyi
– wizualne wysmuklenie twarzy w jej dolnej części, przywrócenie łagodniejszych rysów żuchwy
PRZECIWWSKAZANIA:
– ciąża i okres karmienia piersią
– aktywne stany zapalne skóry
– aktywne infekcje wirusowe i bakteryjne (np. opryszczka)
– choroby nowotworowe
– choroby nerwowo-mięśniowe
– zaburzenia w połączeniach nerwowo-mięśniowych (miastenia)
– choroby autoimmunologiczne
– choroby układu krążenia i układu sercowo-naczyniowego
– nieustabilizowana cukrzyca
– zakrzepica, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
– stosowanie antybiotyków
– regularne stosowanie aspiryny (należy odstawić ją 7-10 dni przed planowanym zabiegiem)
– alergie na składniki stosowanych preparatów
Czas zabiegu
od 30 min
Koszt
1200 zł
Znieczulenie
nie
Liczba zabiegów
1
Odstępy
od 4 do 6 miesięcy
Obszar zabiegowy
Twarz
Od czego zacząć?
Poniżej znajdziecie cennik zabiegów oraz najczęściej zadawane pytania.
W razie dodatkowych pytań zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści udzielą wszelkich niezbędnych informacji.
01. Konsultacja wstępna
Podczas pierwszej wizyty lekarz medycyny estetycznej przeprowadzi szczegółowy wywiad, oceni stan Twojej skóry, udzieli porady odnośnie zabiegu, wysłucha Twoich indywidualnych oczekiwań, a także wykluczy przeciwwskazania do wykonania zabiegu.
02. Pierwszy zabieg
Podczas zabiegu lekarz medycyny estetycznej szczegółowo opisze jego poszczególne etapy i odpowie na Twoje wszelkie pytania.
03. Po zabiegu
Lekarz medycyny estetycznej udzieli stosownych informacji, jak dbać o skórę po zabiegu, jakich zasad przestrzegać, aby osiągnąć maksymalne efekty zabiegu. Otrzymasz specjalny, zindywidualizowany plan zabiegowy i zalecenia pozabiegowe.
CENNIK BRUKSIZM BOTOX Allergan
Najczęściej zadawane pytania
Toksyna botulinowa jest podawana bardzo cienką igłą, dlatego doznania związane z samym zabiegiem nie są bardzo intensywne. Nie jest to zabieg wysoce bolesny, jednak jest to kwestia indywidualna. Odczuwalny może być jedynie niewielki dyskomfort w momencie wstrzykiwania toksyny.
W przypadku zastosowania toksyny botulinowej na bruksizm efektem zabiegu będzie bardzo szybkie rozluźnienie mięśni, co skutkuje usunięciem przypadłości zgrzytania zębami. Ponadto dostrzeżemy zdecydowaną różnicę w odczuwaniu takich dolegliwości, jak: poranny ból głowy czy spadek napięcia mięśni szyi. Z pewnością zauważymy także efekt wizualny w dolnych partiach naszej twarzy, wysmuklenie kształtu naszej żuchwy, choć nie jest to bezpośrednim celem tego zabiegu.
Efekt działania toksyny botulinowej będzie pojawiał się stopniowo. Pierwsze zmiany możemy dostrzec już kilka dni po zabiegu, jednak ostateczne efekty są widoczne do dwóch tygodni.
Aby utrzymać efekty zabiegu, należy go powtarzać. Częstotliwość powtarzania zabiegu jest kwestią bardzo indywidualną. Rekomenduje się powtarzanie zabiegu co około 4-6 miesięcy.
Zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej wymaga stosowania się do poniższych zaleceń:
- przez kilka godzin od wykonania zabiegu należy unikać schylania się i kładzenia
- bezwzględnie nie należy dotykać ani masować miejsc w obszarze poddanym zabiegowi, aby nie doprowadzić do niekontrolowanego przemieszczania preparatu
- należy unikać słońca, solarium, sauny i krioterapii, nurkowania, zmian ciśnienia przez minimum 7 dni
- bezwzględnie należy stosować wysoką ochronę przeciwsłoneczną, kremy z filtrem SPF 50+
- nie spożywać alkoholu 48h po zabiegu
- należy powstrzymać się od intensywnych ćwiczeń przynajmniej przez 36h od zabiegu
- nie stosować aspiryny minimum dobę od podania toksyny
- należy wymienić poszewkę pościeli, ręcznik
- jeśli wśród domowników są dzieci oraz zwierzęta, należy pamiętać o ograniczeniu kontaktu miejsca zabiegowego z czynnikami takimi jak ślina czy sierść.